تبلیغات
کو یـــــــــــــــر - خاتمی بیا! انتظار زیادی نداریم ....

کو یـــــــــــــــر

بایستید و زمان حال را لمس كنید

ایران فقط تهران نیست. مردم ایران هم فقط شخصیت‌های دانشگاهی و سیاسی و فرهنگی نیستند. مردمی كه بامدادان به جستجوی پیشرفت ایران در این پهنه پرافتخار پخش می‌شوند و شب‌هنگام در خانه‌هایشان گرمی ساختن فردا را با همدیگر تقسیم می‌كنند. تاكنون میلیون‌ها كلمه تحلیل و نظر از شخصیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی در رسانه‌ها درباره انتخابات ریاست جمهوری و تصمیم خاتمی منتشر شده است. این بار به جای گفتگو با شخصیت‌های سیاسی مطرح، ترجیح دادیم پای نظرات كسانی بنشینند كه در كمین 22 خرداد در پی آفرینش حماسه‌ای دیگر هستند. وقتی كوروش، جوان بندرعباسی، با آهنگ دلنشین كلامش فراتر از هر تحلیل و دغدغه‌ای از خلق حماسه 30 میلیون‌رای برای خاتمی می‌گوید به جنبشی كه زیر پوست ایران در حال حركت است بیشتر امیدوارم می‌شوم.

ایران فقط تهران نیست. مردم ایران هم فقط شخصیت‌های دانشگاهی و سیاسی و فرهنگی نیستند. مردمی كه بامدادان به جستجوی پیشرفت ایران در این پهنه پرافتخار پخش می‌شوند و شب‌هنگام در خانه‌هایشان گرمی ساختن فردا را با همدیگر تقسیم می‌كنند. تاكنون میلیون‌ها كلمه تحلیل و نظر از شخصیت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی در رسانه‌ها درباره انتخابات ریاست جمهوری و تصمیم خاتمی منتشر شده است. این بار به جای گفتگو با شخصیت‌های سیاسی مطرح، ترجیح دادیم پای نظرات كسانی بنشینند كه در كمین 22 خرداد در پی آفرینش حماسه‌ای دیگر هستند. وقتی كوروش، جوان بندرعباسی، با آهنگ دلنشین كلامش فراتر از هر تحلیل و دغدغه‌ای از خلق حماسه 30 میلیون‌رای برای خاتمی می‌گوید به جنبشی كه زیر پوست ایران در حال حركت است بیشتر امیدوارم می‌شوم.


اینجا تهران، یكی از روزهای سرد بهمن‌ماه است. گوشی تلفن را بر می‌دارم و كد شهرهای دور و نزدیك ایران را مرور می‌كنم. شماره‌ای می‌گیرم و هم‌میهنی را به یك گفتگوی كوتاه درباره آینده دعون می‌كنم. گروهی می‌گویند نظری نداریم. گروهی ناسزا می‌گویند. گروهی بی‌تاب می‌شوند و برای اقای خاتمی پیغام می‌فرستند كه حتما بیا و گروهی در پاسخ‌هایشان مرا و همكارانم را به 22 خرداد دعوت می‌كنند.

اینجا تهران، در یكی از روزهای سرد بهمن‌ماه با كرمانشاه تماس می‌گیرم. الهام زنی 30 ساله است و تازگی‌ها مشغول به كسب‌وكار شده‌است. درباره ضرورت نامزدی آقای خاتمی به خبرنگار «موج سوم» می‌گوید: «واقعاً آقای خاتمی نمی‌خواهد بیاید؟ مگر وضع مردم را نمی‌بیند؟مگر نمی‌داند مردم در هر سن و سالی كه هستند و هر سطح از در آمد كه دارند بازهم به بهانه‌ای تحت فشار هستند؟». به الهام می‌گویم یكی از نگرانی‌های اقای خاتمی همین انتظارات مردم است زیرا ممكن است نگذارند كارها در حدی که مردم انتظار دارند پیش برود. پاسخ می‌دهد: »ما 8 سال دوران آقای خاتمی را تجربه كرده‌ایم. با مشكلات ایشان هم آشنا هستیم. كسی از خاتمی انتظار معجزه ندارد. ما آن موقع از خاتمی توقعات زیادی داشتیم ولی به بركت آمدن بعضی‌ها به همان دوران قانع شده‌ایم و خواهیم بود».

می‌پرسم برای آقای خاتمی چه پیامی دارید؟، چند لحظه به فكر فرو می‌رود و می‌گوید: «دریغ است ایران که ویران شود».

این بار به سمت شرق كشور می‌روم. یك جوان 18 ساله مشهدی گوشی را بر می‌دارد؛ تا خودم را معرفی می‌كنم با لهجه مشهدی می‌گوید: من سال آینده برای اولین بار می‌توانم در انتخابات شركت كنم؛ می‌خواهم فقط به آقای خاتمی رای بدهم. می‌پرسم چرا؟ می‌گوید: راستش آدم وقتی به آقای خاتمی نگاه می‌كند، پیش خودش فكر می‌كند كه می‌تواند رئیس جمهور خوش‌تیپ و خوش‌سخن هم داشت. می‌گویم همین؟، می‌گوید: نه! پدر و مادرم می‌گویند آقای خاتمی آبروی ایران را در دنیا خرید. باز می‌گویم همین؟، می‌گوید: نه! دوستانم می‌گویند در دوره آقای خاتمی جوانان را زیاد اذیت نمی‌كردند. آقای خاتمی برای جوانان احترام قایل بود. تا می‌خواهم بگویم «همین؟»، میان کلامم می‌پرد و می‌گوید: آقا همین‌ها برای ما جوان‌ها شده یك حسرت. ما اگر می‌خواهیم به آقای خاتمی رای بدهیم برای این است كه تو خیابان به مو و لباسمان گیر ندهند. مهم‌تر از همه اگر تو كنكور شركت كردیم، این‌گونه نشود كه با رتبه بالا هیج جا قبول نشویم.

این جوان مشهدی كه خودش را صادق معرفی می‌كند یك پیام برای آقای خاتمی دارد: به آقای خاتمی می‌گویم می‌خواهی نیایی نیا، اما ایران كه بدون رئیس جمهور نمی‌ماند. این وسط جوانی ماست كه ممكن است تباه بشود."

اینجا تهران است. آقای خاتمی در جمع جوانان ستاد 88 اعلام كرده است كه تا چند روز آینده تصمیمش را اعلام می‌كند. نفس‌ها در سینه حبس است.

با مرد میان‌سالی در همدان هم‌سخن می‌شوم. در پاسخم می‌گوید: هنوز گروهی از مردم هستند كه از خاتمی گلایه‌هایی دارند. آقای خاتمی می‌توانست بهتر از آن هم عمل كند. اما نكته این‌جاست كه با كارهایی كه در این مدت شده است، عملكرد آقای خاتمی یك غنیمت برای مردم شده است. بنابراین مردم با تمام توان می‌خواهند كه آقای خاتمی دوباره رئیس جمهور شوند. این مرد 42 ساله همدانی به خاتمی پیام می‌دهد كه به خاطر مردمی كه زیر فشار هستند و حقشان یك زندگی آبرومندانه است بهتر است كه رئیس جمهور شوند.

به این هموطن همدانی می‌گویم كه آقای خاتمی دغدغه‌هایی دارند؛ مثلا اینکه نگذارند كارها خوب پیش برود یا مردم بعد از چند ماه سر و صدایشان بلند شود كه پس چه شد حل مشكلات ما. در پاسخ می‌گوید: این‌كه نگذارند یا نمی‌گذارند بحثی است كه آقای خاتمی باید از پسش بربیاید. مردم كه وسط دعوا نیستند. كسی هم آن‌ها را دعوت نمی‌كند كه چون نمی‌گذارند پس مردم بیایید وسط یك كاری بكنید. اما در این چهار سال آن‌قدر بلا سر مردم آمده كه اگر در چهار سال بعد وضع به تدریج به همان دوران برگردد انتظار مردم برآورده می‌شود. مردم انتظار زیادی از خاتمی نخواهند داشت.

كوروش 22 ساله است. دانشجویی پرشور! وقتی خودم را معرفی می‌كنم مرا فراموش می‌كند و انگار که شخصاً با آقای خاتمی سخن می‌گوید، سخانش را با خبرنگار «موج سوم» مطرح می‌كند: آقای خاتمی! مردم، همه، شما را دوست دارند. با شما احساس دیگری دارند. فكر می‌كنند كه شما عضوی از خانواده‌شان هستید. برای همین بیایید. این‌قدر هم ناز نكنید.من فكر می‌كنم اگر شما بیایید مردم 30 میلیون به شما رای می‌دهند. می‌گویید نه؟ شما نامزد بشوید آن‌وقت می‌بیند كه مردم ایران مثل دوم خرداد حماسه می‌آفرینند و به شما 30 میلیون رای می‌دهند. لطفا این‌قدر ناز نكنید. بابا! شما رئیس جمهور می‌شوید، ما هم می‌شویم همان ملت سابق. از این بهتر چی می‌خواهید؟" می‌گویم یعنی ملت ایران انتظارات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ندارند؟ می‌گوید: مگر می‌شود نداشته باشند؟ چون انتظاراتی داریم می‌گوییم خاتمی بیاید. وگرنه خب بی‌خاتمی هم می‌گذرانیم. ما می‌خواهیم آقای خاتمی بیاید كه انتظاراتمان را برآورده كند. برآورده كردن مردم قانعی چون ملت ایران كه كاری ندارد. بعضی‌ها بلد نبودند اما آقای خاتمی بلد است.

می‌گویم: آقا كوروش! اگر اقای خاتمی آمد و نتوانست كاری بكند چه؟ می‌گوید: همین كه بیاید و رئیس جمهوش بكنیم كم كاری نیست. خب كاری نكند وضع از این بدتر كه نمی‌شود. همین که خیلی کارها نمی‌کند هم مهم است، حتی اگر نگذارند کارهایی که می‌خواهد را بکند.

اینجا ایران است. خاتمی در آستانه یك تصمیم بزرگ قرار دارد. ملتی در انتظارند. و فردایی كه باید با شور و امید ساخته شود. مرد عباشكلاتی ایران آیا در آستانه عید انقلاب بزرگترین عیدی خود را به مردم خواهد داد؟ ملتی در انتظار است. نمی دانم چرا شعر «آرش كمانگیر» سیاوش كسرایی در ذهنم زنده شده است. آیا خاتمی آرش ایران می‌شود؟

نظرات() 
داوود
یکشنبه 11 اسفند 1387 09:37 ق.ظ
آقا اولا دمتون گرم....
بعدش من خیلی دوست دارم كه آقای خاتمی برگرده اما نگران این هستم كه این اسطوره ی ما كه همون سالها هم همینی بود كه الان ازش تعریف میشه ولی اون موقع هم خیلی ها قدرشو ندونستن والان به این روز افتادن و میگن كه خاتمی برگرد مثل قطبی باهاش رفتار كننوپس خاتمی جان اون سال ها به خودت فكر نمی كردی این سال ها به خودت هم فك كن...ولی خداییش خیلی دلم لك زده كه برگردی...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

نظرسنجی

  نگریستن به کدام یک از مناظر زیبای الهی آرامش بیشتری را به شما می بخشد ؟

Powered by WebGozar

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :